Gwinea 2021

Zapraszam na naszą drugą muzyczną wyprawę do Gwinei i magicznej miejscowości Baro. Relacja z wcześniejszej TUTAJ 

a TUTAJ świeżo wstawiony na YT film z ostatniej wyprawy.

Wieś Baro znajduje się w regionie Gberedu (Kouroussa) w Gwinei, około 600 km od stolicy Konakry w głąb lądu. Obszar ten jest uważany za kolebkę bębnów djembe i dundun oraz tańców Dununba. Jest zamieszkana przez członków plemienia Malinke, których tradycje są podstawą kultury ludu Mandinga i nadal utrzymują stare zwyczaje, festiwale, pieśni i tańce.

W wiosce życie płynie wolnym tempem, tradycyjnym trybem życia, bez elektryczności i
dużego zaopatrzenia w wodę. W bliskim kontakcie z energicznymi i miłymi ludźmi żyją zwierzęta domowe, psy i koty. Baro to rozległy obszar centralnej wsi, liczący około 2000 mieszkańców.

Rzeka Njandan biegnie wzdłuż jej granic, w jej pobliżu znajdują się pola, pastwiska i sawanny. Wieśniacy mówią trochę po francusku, ale
bardziej próbują przekazać nam język malinke który płynie niczym ich muzyka. Pogoda jest jedną z najprzyjemniejszych w ciągu roku, w porze suchej nie ma co liczyć na deszcz, a temperatura waha się od max 35 ° C w dzień do 15 ° C w nocy.

Termin:

Wyjazd z Europy między 4-6  stycznia 2021 r. Powrót około 26 stycznia 2021 r. Termin wyjazdu i przez to też powrotu uzależniony jest od tego na kiedy znajdziemy najtańsze bilety lotnicze..

Cena pobytu  trzytygodniowego 1100 €, dwutygodniowego 900 €.

Cena obejmuje: zakwaterowanie, wyżywienie (3 razy dziennie). Transfer Konakry-Baro i z powrotem. Lekcje gry na bębnach djembe i dundun lub tańca (4 godziny dziennie). Cena nie obejmuje: biletów około 500-600€, wizy (80 € z załatwieniem lub 60€ jeśli samemu się załatwia ) oraz transportu na lotnisko. Pomożemy w zakupie biletów jak i wizy, organizujemy dojazd na lotnisko.

Zakwaterowanie:

Obiekt znajduje się na terenie szkoły muzycznej An Bada Sofoli, perkusisty Mansa Camio Camara, położonej na skraju wioski przy drodze do rzeki. Mieszka się w glinianych tradycyjnych chatach dla dwóch osób lub w pokojach pojedynczych w domu. Drewniane łóżka są dostępne z materacem wypełnionym sianem !!!:). Każda chata ma oddzielne pomieszczenie z toaletą i prysznicem. Woda jest ze studni.

Pośrodku znajduje się duża altana na świeżym powietrzu, w której podawane są posiłki i
gdzie miejsce mają wieczorne konwersacje. Jest to miejsce, w którym ludzie z wioski spotykają się z gośćmi z całego świata.

Bębny i lekcje tańca odbywają się bezpośrednio w szkole, więc nie ma potrzeby, aby nigdzie jechać. W wiosce można się
swobodnie poruszać, chodzić po herbatę, kawę lub Coca-Colę do lodówki, chodzić na targ lub ochłodzić się w rzece czy też w celu eksploracji gdziekolwiek indziej się zechce.

Jedzenie:

Posiłki przygotowywane trzy razy dziennie.

Na śniadanie podawane pyszne długie bułki, masło, dżem, warzywa, jajka, masło orzechowe. Obiad składa się z tradycyjnego sosu warzywnego z ryżem, warzywami i mięsem lub sosem orzechowym z lokalnych świeżych orzeszków ziemnych. Dla wegetarian i weganów oddzielne menu. Wcześniej zapisujemy ile mammy osób chętnych na takie dania.
Kolacje są w formie wyłożonej blachy z makaronami, smażonymi ziemniakami, loco (lokalne potrawy smażonych bananów) lub świeżych ryb rzecznych. Zawsze do posiłków podawane są różne świeże owoce.

Nauka gry

Wioska Baro została rozsławiona przez rodzimego perkusistę i założyciela szkoły An Bada Sofoli - Mansa Camio Camara. Urodził się on w rodzinie kowali Camara, w której bęben djembe jest legendarny. Stworzył także grupę wiejskich perkusistów i tancerzy z Bara i całego regionu Gberedou o imieniu Sofoli, który gra tradycyjne festiwale, propaguje tradycyjne rytmy, piosenki i tańce. Występowali kilkakrotnie w Europie na światowych festiwalach muzycznych. W 2019 roku prowadzili warsztaty bębniarskie i tańca w trakcie III Ethno Campu w Polsce. Mansa Camio jest propagatorem tradycji swoich przodków i stara się ją zachować dla następnego pokolenia.

Lekcję gry na bębnach poprowadzi Mansa Camio lub niektórzy z jego lokalnych perkusistów. Oprócz głównego wykładowcy na bębnie basowym pojawi się jeszcze trzech innych graczy, którzy pomogą nam w orientacji. Podczas lekcji nie tylko nauczysz się tradycyjnych rytmów na djembe i bębnach basowych, ale także całej historii rytmu i wydarzeń przy których są one grane oraz towarzyszące im pieśni ludowe. Dla zainteresowanych istnieje również możliwość skorzystania z lekcji tańca oraz tańca podczas uroczystości w towarzystwie lokalnego zespołu.

Lekcje będą odbywać się rano 10-12 i po południu 16-18 każdego dnia, z wyjątkiem tych w trakcie święta Baradasa (dununba) lub w dniach kiedy udamy się na wycieczki do pobliskich wiosek na festiwale. Możemy podzielić się na dwie grupy w zależności od poziomu zaawansowania. Lekcje zostaną przetłumaczone na język polsko-czeski. Bębny są dostępne do wynajęcia. W wolnym czasie można ćwiczyć wyuczone rytmy lub dowolnie improwizować. Dla bardziej zaawansowanych perkusistów istnieje również niepowtarzalna okazja do zagrania w trakcie lokalnych świąt !

Podróże Łodzią po rzece Njadan

Kilka godzin podróży w małych łodziach po rzece Njandan aż do ujścia z rzeki Niger. Będziesz mógł obserwować otaczającą przyrodę, ptaki wodne, rybaków w trakcie połowów oraz cieszyć się słońcem Afryki. Krokodyli ani piranii tam nie ma:).Istnieje również możliwość zorganizowania wycieczki rowerowej wokół sąsiednich wiosek lub samochodem do najbliższego miasta Kankan, drugiego co do wielkości miasta Gwinei, na zakupy i lokalne przysmaki.

Uroczystości

Baro jest centralną największą wsią w regionie, a więc posiada najciekawsze obchody z udziałem śpiewaków, bębniarzy, tancerzy i widzów.
Na te najważniejsze przyjeżdżają z całej Gwinei a nawet z innych państw.

Będziemy tutaj w czasie drugiego co do wielkości festiwalu pod nazwą Baradasa. Wszyscy mężczyźni i chłopcy w każdej wiosce dołączają się i tańczą. Ich sztukę ukazują przede wszystkim pokolenia mężczyzn zwane Barati. To męska elita z wioski, najsilniejsi mężczyźni, wojownicy. Każde dziecko chce być jednym z nich i tańczyć z innymi na festiwalu Baradasa. Demonstracja siły i męskości, dmuchanie w rogi, wirujący unoszący się pył, krzyki i akrobatyczne skoki taneczne. Wszystko to brzmi jak rytmy o nazwie Dununba, które są klejnotem wśród kuszących rytmów. Są wyimaginowanym szczytem dla każdego perkusisty. Baradasa trwa cztery dni.
Zaczyna się w Baro i przenosi się od wsi do wsi. Możemy również odwiedzić uroczystości Baradasa odbywających się w innych pobliskich wioskach.

Oprócz tego święta będą mniejsze uroczystości weselne,
masek i inne. Dla odważnych okazją do wzięcia udziału w festiwalu jest możliwość również w tańcu! To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć i doświadczyć muzyki i tańca w ich oryginalnej formie ludowej. Podczas naszego pobytu odwiedzimy miejscowych kowali i innych rzemieślników oraz spotkamy starszych i innych ważnych mieszkańców wsi.

Potrzebujesz tego:

Podróż do Gwinei to nie podróż na Costa Brava i wymaga odrobiny uwagi i przygotowania :) Ale nie martw się, pomożemy Ci z tym. Oto lista najważniejszych rzeczy oraz przydatne linki.

Przelot

Najtańsze loty do Gwinei pochodzą z Niemiec (Berlin, Frankfurt, Monachium, Norymberga) lub Wiednia. Cena waha się od 500 -600€. Akurat w tym okresie są stosunkowo tanie. Pomożemy Ci w wyborze i zakupie biletów.

Wizy

Potrzebujesz wizy, aby dostać się do Gwinei. Obsłużą Was w najbliższej ambasadzie w Berlinie. Miesięczna wiza kosztuje 80 €. Wizę można załatwić drogą pocztową lub możemy załatwić dla ciebie (opłata 20 €).

LINK http://www.amba-guinee.de/consulat/features/visas-passeports-droit.html

Szczepienia

Jedynym obowiązkowym szczepieniem jest przeciw żółtej febrze. Pozostałe szczepienia zależy do Ciebie. Możesz skontaktować się z lekarzem lub zamówić bezpośrednio w centrum szczepień w Twoim mieście. Nie zapomnij o zapewnieniu sobie ubezpieczenia podróżnego.

LINK http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/

Moskitiera

Warto zabrać ze sobą. Do cichego spania bez uciążliwych komarów polecamy moskitierę na podwójne łóżko. Malaria nie jest powszechna w tym obszarze, ale jeśli chcesz mieć pewność, możesz zastosować środek przeciwmalaryczny np. tabletki Malaron, spray z Deet np. Mugga lub leki homeopatyczny.

LINK https://allegro.pl/listing?string=moskitiera%20turystyczna%20dwuosobowa&sourceid=Mozilla-search&order=p&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-uni-1-4-0329

Leki

Głównie przeciw biegunce i gorączce, plastry, nożyczki, kubek, czapka, scyzoryk, krem z filtrem, mydło lub proszek do prania, sznurki, okulary przeciwsłoneczne, latarka (polecam taką na głowę), prześcieradło. Oczywiście wystarczająca ilość baterii do aparatów, kamer. Będzie możliwość doładowania baterii więc warto mieć ładowarki do baterii.

Woda

Woda do mycia i prania jest dostarczana z studni, będzie też dostępna woda w butelkach. Można zaopatrzyć się w turystyczne filtry do wody lub tabletki do uzdatniania wody.

LINK

https://www.tropiker.pl/tabletki-do-uzdatniania-wody-pitnej-termin-08-2019---javel-aqua-60-tabletek,1404,829,produkt.html

https://sklep.lentus-militaria.pl/pl/p/TABLETKI-AQUATAB-JAVEL-do-odkazania-dezynfekcji-uzdatniania-wody-pitnej-w-warunkach-terenowych-i-survivalowych.-60-tabletek-w-listkach-wodoodpornych-torebka-AQUATAB.-Najlepsze-na-rynku.-Uzdatnianie-Odkazanie-Puryfikacja/2054

Oryginalny tekst o wyprawie:

http://www.africka.mysteria.cz