Wszystko we wszechświecie wibruje swoim rytmem. Już od czasu poczęcia towarzyszy nam stały rytm bicia serca matki, który jest mocno zakorzeniony w naszej podświadomości. Świadczy o tym sposób, w jaki ciało reaguje na muzykę: ręka i noga automatycznie próbują wybijać takt.
Muzyka grana na bębnach łączy ludzi, jest ponad podziałami społecznymi i kulturowymi. Gdy gramy na bębnie, wibracje docierają do wnętrza naszego ciała i tańcząc z naszymi komórkami wprowadzają nas w stan relaksu. Dzięki możliwości tworzenia muzyki, możemy lepiej poznać siebie, nabieramy przy tym inspiracji i sił do działania. To absolutnie szczery przekaz, który udowadnia, że każdy może wypowiadać się w muzyce w przyjaznej atmosferze. Muzyka ta leczy dusze i ciała, a nade wszystko manifestuje radość życia. Transowy rytm bębnów powoduje, że człowiek oczyszcza się z negatywnych emocji i uspokaja umysł. Gra na bębnach ma także tę właściwość, że pozwala wyjść z cienia osobom nieśmiałym, niepewnym i wycofanym. Wszyscy muszą grać równo, a to wzmaga poczucie empatii w grupie i kształtuje umiejętność harmonijnej współpracy jej członków.


Djembe (czyt. dżembe"), znany również jako jenbe, djimbe, jymbe, yembe, jimbay; Instrument z rodziny membrafonów. Ręcznie rzeźbiony bęben z jednego kawałka drzewa o kształcie dużego kielicha (moździerza), dźwięki wydobywa się z niego dłońmi uderzając w membranę ze skóry. Zapraszam do działu 'Instrumenty' gdzie można usłyszeć ich brzmienie)


 

NA CZYM POLEGA GRA NA DJEMBE


Bęben prowadzi specyficzny dialog z grającym na nim człowiekiem. Podczas gry czuje się dłońmi rezonującą powierzchnię membrany. Podstawowa gra na djembe ma elementarny charakter i nie wymaga szczególnych umiejętności. Bęben wręcz zaprasza do gry, do spontanicznego wyrażania emocji i nastrojów, ale też do komunikowania się z otoczeniem. Djembe przyciąga samym wyglądem - wielkością, kształtem, ale też łatwo zauważalną różnicą w brzmieniu instrumentu, zależnie od miejsca, w które uderza dłoń; zupełnie inny dźwięk powstaje na obrzeżu membrany, a inną barwę dają uderzenia w jej środek. Poznanie tych prostych zasad zachęca do eksperymentowania, szukania kolejnych akustycznych, interesujących doznań.

 


NIEKTÓRE ZALETY GRY NA DJEMBE:


- rozwija koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową,
- usprawnia motorykę małą i dużą,
- równoważy pracę obu półkul mózgowych poprzez dwa kanały zmysłowe: słuch i propriocepcję (czucie głębokie), powodując stan harmonii,
- rozładowuje stany zwiększonej pobudliwości nerwowej oraz stany lękowe,
- daje uczucie zadowolenia, satysfakcji, błogości.

 

ETHNICA-ART ZAPRASZA NA WARSZTATY JEDNO LUB KILKUDNIOWE ORAZ ZAJĘCIA CYKLICZNE NAUKI GRY NA BĘBNACH DJEMBE I DUN-DUN, W GRUPACH ORAZ INDYWIDUALNIE


W trakcie zajęć poznajemy typowy zestaw perkusyjny Afryki Zachodniej. Uczymy się grać na basowych bębnach dundun w wersji tradycyjnej z dzwonkami jak i wersji baletowej, na akompaniujących bębnach djembe oraz na krinach czyli bębnach szczelinowych.
Nauka obejmuje podstawy (technikę wydobywania dźwięków), akompaniamenty, sygnały, przerywniki (break), unisono a także złożone formy (solo w rytmach) w zależności od stopnia zaawansowania uczestników, wszystko w miłej i wesołej atmosferze.
A oto niektóre z rytmów z Afryki Zachodniej, które można poznać na zajęciach: moribayasa, djole, kassa, balakulanya, yankadi, makru, kuku, djansa, djelidon, dibon, sinte, soko, soli, fula fare, madan (djagbe), mendiani, soliwoule, wolosodon, tiriba, lekoule, yamama, liberte, zaouli, kala, djaka, a nawet bardzo wymagające rytmy jak djeliba, kawa i dununba.
Uczestnicy zajęć poznają też budowę instrumentów, ich pochodzenie a także techniki strojenia.

 


ETHNICA-ART ZAPRASZA NA WARSZTATY I CYKLICZNE ZAJĘCIA NAUKI TAŃCA AFRYKAŃSKIEGO


Muzyka i taniec są podstawowymi elementami wszystkich uroczystości i znaczących wydarzeń w całej Afryce. Ze względu na wielkość kontynentu oraz niemal nieskończoną ilość możliwych okazji do uczczenia poprzez te tradycyjne formy ekspresji, Afryka proponuje niezwykłe bogactwo akompaniamentów jak i tańców.
Tradycyjny taniec afrykański opiera się na podstawowych ruchach zaczerpniętych z natury codziennego życia, ma on na celu wyrażenie radości i miłości do wszystkiego i wszystkich. Magiczny jest moment, w którym powstaje połączenie między tancerzem a dogrywającym do jego kroków solistą na bębnie djembe.
Afrykański taniec to świetna zabawa. Jeśli podejdzie się do niego z odpowiednim szacunkiem i umieści w swojej duszy, odwzajemni się dużą dawką energii.

 

 

ZAJĘCIA NAUKI TAŃCA


Podstawą zajęć jest muzyka perkusyjna grana na żywo. Utworami z odtwarzacza nie uda się dostarczyć odpowiedniej energii oraz nie ma odpowiedniej komunikacji, jaka jest miedzy muzykami a tancerzami.
Solista grając na djembe daje sygnał do zmiany ruchu, przyspiesza tempo kroków tanecznych. Podstawową melodię grają muzycy na trzech basowych bębnach dun-dun. Poznajemy tradycyjne tańce z Afryki Zachodniej takie jak kuku, yankadi, makru, diansa, kassa, mendiani, soko, soli, djole, sinte, santa maria, djelidon, bando djeli, dunumbe.

Warsztaty prowadzą tancerki zespołu Ethno Drums lub instruktorzy z którymi współpracujemy, czyli Wiola Wojciechowska z Warszawy, Aneta Szlacheta z Łodzi, oraz Andy Camara z Gwinei. Wszyscy instruktorzy są doświadczonymi tancerzami a swoje umiejętności zdobywają cyklicznie odwiedzając Afrykę Zachodnią.

Relacja z warsztatów tańca afrykańskiego, warsztatów djembe i koncertu TUTAJ

 


ETHNICA-ART ZAPRASZA NA WYSTĘPY ZESPOŁU ETHNO DRUMS


Grupa Ethno Drums jest grupą muzyczno-taneczną, gdzie muzyce opartej na tradycyjnych zachodnioafrykańskich rytmach towarzyszy afrykański taniec. Barwne, egzotyczne stroje są ciekawym dodatkiem do żywiołowego tańca, bez którego muzyka etniczna, jaką gra zespół, nie miałaby odpowiedniego przekazu.
W repertuarze Ethno Drums znajdują się tradycyjne rytmy i tańce Afryki Zachodniej (Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal) a także własne kompozycje, które tworzymy wspólnie na zajęciach w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.
W skład instrumentarium zespołu oprócz bębnów afrykańskich dun-dun, djembe, bougarabou należą inne tradycyjne instrumenty takie jak balafon, djabara, kora, kriny (zapraszam do działu 'Instrumenty').
Występ zespołu możemy też wzbogacić o elementy tańca z ogniem (fireshow), diabolo (Krzysztof Riewold - finalista Mam Talent TUTAJ), breakdance, z ponad godzinnym repertuarem widowiskowym.
Zespół oprócz występów estradowych, plenerowych, uczestniczy też w paradach.

Relacja z koncertu Ethno Drums w Prószkowie TUTAJ

Relacja z koncertu Ethno Drums w Głogówku TUTAJ

Relacja z koncertu Ethno Drums w w Galeri Biały Kruk w Opolu TUTAJ

 

Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy TUTAJ jak i do przyjrzenia się bliżej etnicznym instrumentom muzycznym i posłuchania ich dźwięków TUTAJ

 

 

 

źródło: www.djembe.pl

Reklamy